תחרות צילומים
אסטרונומיים

האגודה הישראלית לאסטרונומיה גאה להכריז על תחרות ותערוכת צילומים אסטרונומיים לשנת 2022!

צילומי אסטרונומיה חושפים את הצופים לנפלאות היקום. בשנים האחרונות הגיעו הצלמים הישראליים להישגים בינלאומיים בתחום צילומי האסטרונומיה.

תחרות הצילומים והצגתם בתערוכה נועדו לבטא הערכה כלפי הצלמים המביאים את נפלאות היקום אל הצופים.
פתיחת התערוכה תתקיים בנוף הגליל, במרכז האסטרונומיה V-PLANET.
תערכות הצילומים תוצג בהיכל התרבות ע״ש ברקוביץ׳ בנוף הגליל למשך כחודשיים ותהיה פתוחה לקהל הרחב.
התערוכה תפתח ב 23/01/22, עם פתיחת אירועי שבוע החלל הישראלי.
לאחר הצגתה בנוף הגליל, תנדוד התערוכה בארץ במהלך שנת 2022. 
רוצים שהתערוכה תוצג אצלכם? צרו קשר

הצביעו לחביבת הקהל

ההצבעה לתמונה הזוכה בפרס ״חביבת הקהל״ פתוחה! ההצבעה פתוחה לכולם.
בחרו את התמונה שלדעתכם היא הטובה ביותר מבין התמונות!

הזוכים בתחרות

מכלל התמונות שיישלחו, ייבחרו כ-14 תמונות לפיתוח ולתצוגה בתערוכה. במהלך החודש הראשון לתערוכה תיבחר תמונה אחת בתואר "חביבת הקהל".
כלל הצלמים שתמונותיהן נבחרו לפיתוח
יזכו בחברות שנתית באגודה הישראלית לאסטרונומיה

הצלם שצילומו זכה בפרס חביב הקהל יזכה בשובר כספי בסך 400 ש״ח לרכישה בחנות ״ארליך - מרכז הצילום של ישראל״ וכן יזכה בכרטיס מתנה לסדנת צילום בשווי 350 ש״ח.

Image

התמונות המוצגות בתערוכה

גלגל החיים הקוסמי
כפיר סימון

6161-6165,6188 NGC הוא אחד האזורים היפים בשמיים, המשלב בריאה ומוות: בחלקה השמאלי של התמונה נראה אזור של הולדת כוכבים חדשים מענני המימן. בחלקה הימני התחתון של התמונה נראה כוכב זקן לקראת סוף ימיו, המשחרר חומר חזרה לסביבתו. זהו החומר שממנו בעתיד יוולדו כוכבים חדשים.
צילום זה בוצע באמצעות שבעה פילטרים שונים: ענני הגז צולמו בפילטרים צרים (מימן חמצן וגפרית) כדי לקבל את הרכב החומר בערפילית על ידי שימוש במניפת הצבעים הייחודית של HUBBLE PALLET; האזור התחתון של הערפילית הפלנטרית NGC 6164 - 6165 צולם בפילטר LRGB. זהו "אור ראשון" (FIRST LIGHT ) לטלסקופ RASA 14" מהיר מאד ב F2.2

M42
אורי בצלאל

ערפילית אוריון, M42, נמצאת במרחק של כ-1,300 שנות אור ממערכת השמש וגודלה מוערך ב-24 שנות אור. הערפילית ממוקמת מדרום ל"חגורת" אוריון, ובמרכז הנדן.
אובייקט זה צולם באור נראה LRGB. צילום זה מציג מורכבות רבה בצילומו. בשל בהירות האובייקט, וכדי להציג את הפרטים החשוכים שבערפילית מבלי לפגוע בפרטים הבהירים, נדרש צילום בזמני חשיפה קצרים מאוד וכן חשיפות רבות. 
 
ערפילית זו היא בין הערפיליות המוכרות והבהירות בשמי החורף. ניתן לצפות בה במשקפת או בטלסקופ קטן גם מאיזורים מוארים.

בצד שמאל של התמונה ניתן לראות גם את הערפילית המכונה "ערפילית האיש הרץ" (הערפילית הכחולה).

M16
שמעון אביטן

ערפילית הנשר היא צביר כוכבים פתוח בקבוצת הכוכבים "זנב הנחש" , המוקף בענני אבק וגז היוצרים ערפילית פליטה. שמה ניתן לה על שם צורתה המזכירה צורת נשר.
ערפילית זו מרוחקת מאיתנו כ 7000 שנות אור, ואורכה הוא כ-55 עד 70 שנות אור. במרכז התמונה נראים בבירור "עמודי הבריאה": איזור בו מתקיימת פעילות של יצירת כוכבים חדשים.
הצילום נעשה באמצעות פילטרים של פס צר : HA , S2 , O3 (מימן , גופרית וחמצן) עם המרה לפלטת הצבעים של האבל (Hubble palette), על מנת להדגיש את ההרכב הכימי של הערפילית.
 
הצילום צולם מגג ביתי שבצפון הארץ (בורטל 6), נמשך כ 16 שעות, בטלסקופ William Optics FLT 132 ומצלמת  ATIK 16200 Mono.

פני השמש
דדי דייג

תמונה זו מציגה את פני השמש עם שני כתמי שמש ענקיים. הגדול מבינהם (השמאלי) הינו בקוטר הגדול פי שלושה מקוטרו של כדור הארץ. הטפמפרטורה על פני השמש היא כ-6500 מעלות וכתמים אלה משתנים באופן עקבי.
 
צולם בעזרת טלסקופ שובר אור אכרומטי בקוטר 152 מ״מ ופילטר שמש ייעודי מסוג h-alpha 4 angstrom.

הסנה הבוער
כפיר סימון

ערפילית הלהבה (Flame Nebula) היא ערפילית הנראית בסמיכות לערפילית ראש הסוס המפורסמת בקבוצת אוריון, ולכן לא תמיד זוכה להערכה הראויה. הכוכב הבהיר מימין – זהו ALNITAC שמהווה חלק מה"חגורה" של אוריון.
ALNITAC – הוא כוכב אנרגטי ביותר – ולכן מאיר את ענני הגז סביבו, ויוצר את דמות הלהבה הבהירה. ענני אבק אפל בסביבת הערפילית יוצרים את הפסים הכהים על פני הלהבה.
צילום תמונה זו מהווה אתגר לצלמים עקב אורו החזק של ALNITAC. על מנת להצליח לצלם את הערפילית נעשה שימוש בכמות גבוהה של חשיפות קצרות מאוד שהובילו לחשיפת הפרטים בערפילית.
 
טלסקופ: ניוטוני 12" ASA F3.6
מצלמה: FLI ML 8300
צילום LRGB, LUM – 600 חשיפות של 10 שניות, RGB  - 20 דק לכל ערוץ צבע, סה"כ – כ 3.5 שעות חשיפה

גב ילק
יונתן אליכיס

גב ילק מתמלא אחת לכמה שנים ממי השטפונות של נחל ילק, המצוי בגבול הדרומי של שמורת מכתש רמון. הגב מהווה מקור מים לבעלי החיים בשמורה, ובמהלך היום רוחצים בו מטיילים.

תמונה זו צולמה במהלך שלוש שעות של תנועת השמים, וניתן להבחין בהשתקפות הכוכבים על פני המים.
 
מצלמה: Canon 5DMark4, עדשה: Tamroon 15-30.

שביט במצפה וויז
יאיר הרכבי

התמונה צולמה מגג המבנה הראשי במצפה הכוכבים של אוניברסיטת תל אביב ע״ש וויז במצפה רמון. ניתן לראות בה את הטלסקופ הגדול ביותר במצפה (ובארץ), על רקע שמי הלילה המערביים של קיץ 2020.
מימין, השביט NEOWISE (הקרוי ע״ש טלסקופ WISE אחר), ומשמאל שביל החלב וכוכב הלכת צדק. ניתן להבחין גם בכיפות של הטלסקופים הקטנים יותר במצפה.
הטלסקופ הראשי של המצפה משמש בפרוייקט למציאת כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, וצופה מידי ערב באופן אוטונומי על מספר רב של שמשות בחיפושו אחר כוכבי לכת חדשים.
 
השביט הופיע במהלך חודש יולי 2020 בשמי הערב, ובמקומות חשוכים, ניתן היה לראותו אף בעין בלתי מזויינת.

 

תמונת הפנורמה מורכבת מ-8 תמונות שצולמו במצלמת Canon 5D Mark IV ועדשת Canon 24-70 על 24 מ״מ, עם זמן חשיפה של 10 שניות לכל תמונה בצמצם 2.8 ואיזו 5000.
התמונה צולמה ב-20.7.2020.

ערפילית השושן (רוזטה) וצביר הכוכבים הפתוח NGC 2244
שמעון אביטן

ערפילית הרוזטה (הידועה גם בשם קאלדוול 49) היא אזור H-II הממוקם ליד קצה אחד של ענן מולקולרי ענק בקבוצת הכוכבים "חד קרן".
כוכבי הצביר הפתוח NGC 2244 נוצרו מהחומר של הערפילית. הצביר והערפילית נמצאים במרחק של 5,000 שנות אור מכדור הארץ וקוטרם הוא כ-130 שנות אור.
הקרינה מהכוכבים הצעירים מעוררת את האטומים בערפילית, וגורמת להם לפלוט קרינה המייצרת את ערפילית הפליטה שאנו רואים. המסה של הערפילית מוערכת בכ-10,000 מסות שמש.
 
הצילום נעשה בפילטרים של פס צר : HA , S2 , O3 (מימן , גופרית וחמצן) עם המרה לפלטת צבעים של האבל (Hubble palette) על מנת להדגיש את ההרכב הכימי של הערפילית. הצילום נלקח מגג ביתי שבצפון הארץ (בורטל 6), נמשך כ 24 שעות, עם הציוד הבא: טלסקופ William Optics FLT 132 ומצלמה: ATIK 16200.

שביל החלב מעל פארק הקשתות
יאיר הרכבי

שביל החלב מעל הפארק הלאומי ״הקשתות״ ביוטה, ארה״ב. הקשתות המרהיבות נוצרו במשך עשרות מליוני שנים של תנועת אדמה, מים וכוחות גיאולוגיים, ואילו הכוכבים בשמיים נוצרו במשך מילארדי שנים של היתוך גרעיני וכוחות כבידה.
בתמונה ניתן לראות את שביל החלב, גלקסיית הבית שלנו, ואת כוכב הלכת צדק בוהק מעל ומימין לקשת. במרכז הקשת נמצא מטייל שהדליק פנס והפך לרגע לכוכב על פני האדמה.
הקשת שבתמונה Delicate Arach, היא המפורסמת ביותר בפארק, אך ההגעה אליה כרוכה בהליכה שמוגדרת מאתגרת. עוד יותר מאתגר להגיע אל הקשת עם חצובה וציוד צילום על הגב. ואם כל זה לא מספיק, אז בסמוך לקשת יש תהום גדולה, ומסביבה שיפוע תלול שכאילו הוצב שם כדי לשמש משפך ענק שבולע צלמים לא זהירים בלילה החשוך מאד. בכל זאת, עם קצת מאמץ, הרבה זהירות, והמון מזל בדמות מטייל שבמקרה הדליק פנס והביט מעלה ברגע הנכון, אפשר לתפוס רגע אחד מיוחד בין השמיים והארץ, בין האדם לטבע.
 
מצלמת קאנון 5D מארק IV. עדשת קאנון 16-35 מ״מ מכוונת על 16 מ״מ, צמצם 2.8, זמן חשיפה 20 שניות.

הדרך
אמיר ארליך

הנוסעים בכביש 40 ממצפה רמון לאילת חולפים על פני מכתש רמון, שמורת אור הכוכבים היחידה בארץ. הירידה למכתש במעלה העצמאות מפותלת ואיטית.
כמה מהנוסעים בכביש הרימו את עינהם למעלה לשמיים לצפות בשביל החלב?
ואתם, הצופים בתמונה זו, בפעם הבאה שתסעו בדרך, עצרו באחד מחניוני הלילה במכתש, כבו את אורות הרכב ותהנו מיופיים של השמיים.
 
כשתעברו במקום, כבדו את השמים ואת הצופים בהם ממקום מופלא זה - שמרו על משמעת חושך והשקט המדברי כך שיהיו כך לכם ולדורות הבאים.
 
מצלמה: Nikon D610, Samyang 14mm
120 שניות חשיפה.

M42 - ערפילית אוריון
מיכאל קליקה

ערפילית אוריון הגדולה, המכונה גם M42, היא ענן אדיר של גז ואבק, אחד מרבים בגלקסיית שביל החלב שלנו. זוהי אחת הערפיליות הבהירות ביותר, והיא נראית לעין בלתי מזוינת בשמי הלילה באזורים חשוכים כמו מדבר.
M42 נמצא במרחק של כ- 1,300 שנות אור מכדור הארץ. ענן הגז העצום הזה, שקוטרו הוא 30 עד 40 שנות אור, מהווה בית יולדות לכאלף כוכבים חדשים, שמתבשלים בתוך "הסיר והשיקוי", אותם גאזים הנראים במרכז.
ניתן לראות בתוך הערפילית צביר כוכבים פתוח צעיר, שכוכביו נולדו באותו זמן מחלק מהערפילית ועדיין קשורים בכוח הכבידה. צביר זה ידוע גם בשם ״הטרפז״. חדי העין יוכלו להבחין בסדרה של מערבולות ערפיליות כהות המאייתות את המילה "GOD" ממש מעל הליבה הערפילית.
תמונה זו מאוד מיוחדת עבורי מכיוון שהיא צולמה במהלך הסגר בשנה שעברה מאזור גוש דן המזוהם באור. היא צולמה במשך שישה לילות, באמצעות מסנן פס צר מיוחד וטלסקופ RC 8 אינץ' 1600 מ"מ המאפשר להסתכל אל תוך ליבת הערפילית.
תמונה זו מהווה עבורי זיכרון וסמל לכך שגם במצבים מורכבים וקשים כמו סגר או אפידמיה, עדיין יש המון אפשרויות ואפילו השמים הם לא הגבול אם יש רצון עז.

Iris Ghosts
לאו שץ

תמונה רחבת זווית של ערפילית האירוס (NGC-7023) לצד ערפיליות המזכירות בצורתן רוחות רפאים אשר זכו לכינוי זה באופן רשמי.
מסביב ניתן לראות עננים של אבק וגז מולקולרי קר אשר מסתירים את כוכבי הרקע. בתוך האירוס, חומר הערפילית מקיף כוכב צעיר וחם. הצבע הדומיננטי של ערפילית ההחזרה הפנימית הבהירה הוא כחול, תופעה אופיינית לגרגירי אבק שמחזירים את אור הכוכבים. סביבה ניתן לראות סיבים וכורים של האבק הקוסמי, הזוהרים בצבע אדמדם חיוור, מכיוון שגרגירי אבק אחרים ממירים באופן יעיל את האור העל-סגול של הכוכב לאור אדום נראה.
התמונה צולמה בנגב במשך שני לילות באמצעות טלסקופ 5" ומצלמת צבע עם זמן חשיפה מצטבר של יותר מעשר שעות. תמונה זאת זכתה להופיע באתר של תמונת היום באסטרונומיה (APOD) בחודש אוקטובר השנה.

שביט Neowise
ירון עיני

השביט Neowise (C/2020 F3) התגלה במרץ 2020, כשעשה את דרכו אל עבר השמש, והיה במרחק של שתי יחידות אסטרונומיות מהשמש ובבהירות 18.
ביולי 2020 הגיע למרחקו הקרוב ביותר לשמש, רק 0.3 יחידות אסטרונומיות (43 מיליון קילומטר). כאשר שביטים מתקרבים לשמש הם מתחממים ופולטים גז, קרח ואבק הנראים לצופים כזנבות של השביט. בתמונה ניתן לשים לב לשני זנבות - הבהיר של קרח ואבק, החיוור של הגזים הנפלטים מהשביט. הזנב מופנה בניגוד לרוח השמש המעיפה את החלקיקים מהשביט. 
תמונה זו צולמה מקנדה בסמוך לאגם. על אף שהתמונה צולמה לאחר חצות ניתן עדיין לראות את צבעי הדמדומים באופק לאור השקיעה המאוחרת בקנדה.

M20 Triffid Nebula
מיכאל קליקה

ערפילית טריפיד, או ״ערפילית שלושה חלקים״, המכונה גם Messier 20, היא אובייקט שקל למצוא אותו באמצעות טלסקופ קטן או משקפת.
הערפילית נמצאת בקבוצת הכוכבים קשת, במרכז שביל החלב. זהו שילוב יוצא דופן של צביר כוכבים פתוח, ערפילית פליטה (החלק התחתון והאדום), ערפילית השתקפות (החלק העליון, הכחול) וערפילית כהה (הפערים הכהים הנראים בערפילית הפליטה).
ערפילית הטריפיד ממוקמת כ -5,000 שנות אור מכדור הארץ, גודלה כ 40 שנות אור וגילה המשוער הוא כ-300,000 שנה בלבד, ולכן היא אחד האזורים הצעירים שבו נוצרים כוכבים חדשים. מעט למעלה ושמאלה מהערפילית ישנה קבוצת כוכבים כחולים, הנקראים Messier 21, צביר פתוח של כוכבים.
Messier 21 הוא צביר צעיר יחסית ואינו נראה לעין בלתי מזוינת. כל הכוכבים והרקע עננים אדמדמים וצהבהבים בתמונה, הם רק איזור קטן מאוד מגלקסיית שביל החלב שלנו. 

 

צולם מהנגב בעזרת טלסקופ SkyWatcher 150 ומצלמת ZWO ASI2600MC בזמן חשיפה כולל של 3.6 שעות.

שופטי התחרות

מתוך למעלה ממאה תמונות שהגיעו אלינו, נבחרו 14 התמונות המשתתפות בתערוכה. בחירת התמונות נקבעה על סמך פרמטרים של קומפוזציה, איכות וייחודיות הצילום.
שופטי התחרות הם אנשי אסטרונומיה, חלל ומדע וכן צלמי אסטרונומיה בעלי נסיון של עשרות שנים בתחום.

ד"ר שי כספי, מנהל מצפה הכוכבים ע"ש וויז, מצפה רמון, אוניברסיטת תל אביב
ד"ר נעם לידר, אקולוג - רשות הטבע והגנים
רן לבנה, מנכ"ל קרן רמון 
שלי הרפז גרינברג, מנהלת הפלנתניה
איתי לוי, סוכנות החלל הישראלית
ד"ר דיאנה לאופר, מנהלת מצפה הכוכבים גבעתיים, אוניברסיטת תל אביב
ד"ר אנדריאס היידרנרייך, צלם DeepSky
עידו גריימן, צלם וחובב אסטרונומיה
רון פלד, צלם וחובב אסטרונומיה 
שי חלצי, האגודה הישראלית לאסטרונומיה
מיכל לווינשטיין, ס. יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה
נדב רוטנברג, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה

התחברות חברי אגודה