הציוד במצפה

 

givatayimlogogivobs-logo

במצפה הכוכבים בגבעתיים נמצא ציוד משוכלל ביותר, המשמש הן לפעילות עם קהל והן לפעילות מחקרית.

ליבו של מצפה הכוכבים הוא חדר הטלסקופ, שבו מוצב הטלסקופ הראשי בקוטר 0.4 מטר. לחדר כיפה ייעודית Ash-Dome בקוטר 6 מטר. חדר הטלסקופ מתוכנן בצורה דו מפלסית, כאשר הטלסקופ הראשי מוצב על במה גדולה שמוליכים אליה 2 גרמי מדרגות. לאחרונה עבר חדר הטלסקופ שיפוץ והצטיידות.

הטלסקופים המוצבים במצפה המשמשים לתצפיות עבור הקהל הרחב מופעלים על ידי מדריכי המצפה, כאשר ריבוי הטלסקופים והמדריכים ושילוב חדר ההרצאות ומופע הפלנטריום בערב הקהל מאפשרים לבצע פעילות לקהל הרחב גם לקבוצות גדולות המונות למעלה ממאה מבקרים.

 

טלסקופ ראשי Meade 16" LX200

טלסקופ רובוטי בקוטר 0.4 מטר. הטלסקופ משמש בעיקר לביצוע מחקרים וכן לתצפיות קהל. הטלסקופ ממוקם על במה מיוחדת בחדר הטלסקופ של המצפה. משמש לפוטומטריה, ספקטרוסקופיה, אסטרומטריה וצילום אסטרונומי. הטלסקופ עובד באורכי מוקד של 4000 מ"מ (F10), 2000 מ"מ (F5), 2520 מ"מ (F6.3) או 1320 מ"מ (F3.3).

 

ציוד עזר לטלסקופ הראשי

מצלמת CCD ייעודית מטיפוס SBIG XT8MEI

מסננים Baader RGB , BAADER Narow Band Ha, Hb, SII, OII, מסנני פוטומטריה Johnson BVRI

ספקטרוסקופ SBIG DSS-7

טלסקופ מעקב ומצלמת Meade DSI II מונוכרומטית

מתקן מיקוד מפוצה טמפרטורה OPTEC TCF-S

 

טלסקופ ראשי Meade 12" LX200 -

טלסקופ רובוטי בקוטר 0.3 מטר מוצב במרפסת התצפית. הטלסקופ משמש בעיקר לתצפיות קהל ולעתים כטלסקופ גיבוי לביצוע מחקרים. משמש      לפוטומטריה, ספקטרוסקופיה, אסטרומטריה וצילום אסטרונומי. הטלסקופ עובד באורכי מוקד של 3000 מ"מ או 1920 מ"מ (F6.3).

 

Meade 16" Starfinder Dobsonian -

טלסקופ בעל מעמד דובסוני בקוטר 0.4 מטר משמש כטלסקופ גיבוי לתצפיות קהל. מוצב במרפסת התצפית.

 

טלסקופ "13.1 דובסוני – בניה עצמית -

טלסקופ בעל מעמד דובסוני מתפרק בקוטר 0.35 מטר משמש כטלסקופ גיבוי לתצפיות קהל ולפעילויות של האגודה הישראלית לאסטרונומיה. מוצב במרפסת   התצפית. שייך ליגאל פת-אל.

 

טלסקופ קודה שובר אור 150 מ"מ אפוכרומט -

טלסקופ ייחודי בעל מבנה אופטי מיוחד (קודה) המאפשר צפייה ממקום קבוע ללא קשר לאיכון הטלסקופ. הטלסקופ בעל איכות אופטית מעולה ושימש        לתצפיות בכוכבי לכת, ירח, כוכבים כפולים וגרמי שמים עמוקים בעת ששמי האזור היו חשוכים דים. שימש בעבר כטלסקופ הראשי של מצפה הכוכבים  והיה מוצב בחדר הטלסקופ. כיום הטלסקופ מאופסן במוזיאון המצפה.

 

טלסקופ קטדיופטרי Celestron C-8 -

נתרם למצפה ומשמש כטלסקופ משני לקהל. מוצב במרפסת התצפית.

 

טלסקופ Meade ETX-90 -

טלסקופ נייד וקומפקטי, משמש כטלסקופ משני לקהל. בשל איכותו האופטית יוצאת הדופן משמש לצפייה בירח, כוכבי לכת וכוכבים כפולים.

 

טלסקופ Coronado PST40 -

טלסקופ ייעודי בעל מסנן Ha, המשמש לתצפיות בכתמי השמש ובהתפרצויותיה.

 

 

טלסקופים נוספים

במצפה הכוכבים קיימים טלסקופים נוספים השייכים לאגודה הישראלית לאסטרונומיה וכן למדריכי המצפה המשמשים כטלסקופים מגבים בערבי קהל, תצפיות המוניות וחוגים.

 

SkyWatcher SK1206AZ3 -

טלסקופ שובר אור עם קוטר עדשה 120 מ"מ בעל יחס מוקד קצר (600 מ"מ). שייך לאגודה הישראלית לאסטרונומיה. משמש בעיקר לתצפיות רחוב.

 

"Meade Light Bridge 12 -

טלסקופ בעל מעמד דובסוני ובמבנה TRUSS בקוטר 0.3 מטר משמש כטלסקופ גיבוי לתצפיות קהל. שייך לאגודה הישראלית לאסטרונומיה. משמש לתצפיות   רחוב ולערבי תצפית של האגודה.

 

William-Optics ZS70 -

טלסקופ אפוכרומט, קוטר 70 מ"מ. שייך לעופר גבזו. משמש כטלסקופ גיבוי לתצפיות קהל ולחוגים.

 

Bresser Messier R102 -

טלסקופ שובר אור עם קוטר עדשה 102 מ"מ בעל יחס מוקד בינוני (1000 מ"מ). שייך לעופר גבזו. משמש כטלסקופ גיבוי לתצפיות קהל ולחוגים.

 

 פלנטריום

פלנטריום הוא מכשיר המדמה במדויק את כיפת השמיים וקבוצות הכוכבים על ידי הקרנה של תמונת השמיים על גבי כיפה ומאפשר דימוי של תנועת הכוכבים, מיקום כוכבי הלכת במערכת השמש, קבוצות כוכבים ומופעי ירח.

הפלנטריום החדש במצפה הוא קלאסי אופטי מטיפוס GOTO NEX עם כיפה מתנפחת. משמש לערבי קהל ולחוגים המתקיימים במצפה וכן להפעלות מחוץ למצפה. הפלנטריום מושתת על עיקרון הקרנה וכיפה כדורית בקוטר 40 ס"מ.

 

חדר הרצאות

חדר ההרצאות של המצפה ממוקם בקומת הביניים ומכיל כ-50 מקומות ישיבה. חדר ההרצאות משמש את הפעילות העיקרית של המצפה – הרצאות, חוגים וכדומה. בחדר ההרצאות מכשור למצגות מולטימדיה.