תצפיות רחוב

מעת לעת האגודה נותנת חסות לערבי תצפיות רחוב ברחבי הארץ, בעיקר לרגל אירועים שמימיים מיוחדים. בעמוד זה אנו מביאים את מאמרו של מיודענו אסף ברוולד וקישור להרצאתו של אריה בלומנצוויג בנושא תצפיות רחוב. אסף ברוולד, מנהל פורום אסטרונומיה בנענע, חובב אסטרונומיה בעל ותק רב בתצפיות רחוב. אריה בלומנצוויג, גם הוא חובב ותיק ומקיים תצפיות רחוב רבות מאז סוף שנות ה-90 של המאה ה-20. ניתן לשמוע את הרצאתו שהתקיימה באוניברסיטת ת"א וקראו וצאו לרחובות עם הטלסקופים שלכם (או בלעדיהם - סייעו לבעלי הטלסקופים בהסברים ועזרה אחרת).

תצפיות-רחוב : Behind the scenes

מאמרו של אסף ברוולד, מנהל פורום אסטרונומיה בנענע
 
כתבה המיועדת לסייע לחובב האסטרונומיה המעוניין "לצאת אל העם" ולקיים תצפית-רחוב (Sidewalk Astronomy).
הכתבה הבאה מיועדת לתת מספר קוים מנחים לחובב האסטרונומיה השוקל לקום ולעשות את מה שהח"מ רואה כפעילות החשובה והיעילה ביותר להגדלת מספרם של חובבי האסטרונומיה: תצפית-רחוב.

קצת רקע:
תצפיות רחוב או אסטרונומיית-רחוב (Sidewalk astronomy) הן פעילות שמטרתה הפצת האסטרונומיה בקרב הציבור הרחב. הרעיון יושם לראשונה ע"י האסטרונום החובב האמריקני ג'ון דובסון (John Dobson) אשר נהג לקחת את הטלסקופים שלו , להציבם באמצע רחוב מרכזי בעירו סן-פרנסיסקו ולאפשר לעוברים ושבים לצפות ללא כל תשלום על עצמי השמיים המרשימים ביותר: הירח, כוכבי-הלכת וכן עצמי שמיים עמוקים נבחרים.

חשיבותן של תצפיות רחוב גדולה במיוחד בפוטנציאל למשיכת אנשים חסרי רקע בתחום האסטרונומיה והחלל והצתת סקרנותם ע"י התרשמות ישירה מיופיים של עצמי השמיים. אדם מן השורה אשר ניתנת לו ההזדמנות להציץ מבעד לטלסקופ מכל סוג שהוא וללא כל תמורה סביר מאד שיסתקרן וישאל שאלות בנושא התצפית בפרט, והחלל והאסטרונומיה בכלל. השפעה מיוחדת יש לתצפיות-רחוב על ילדים ובני-נוער וקיים סיכוי טוב שאלה יתגרו במידה כזו שיחלו בהתעניינות מעמיקה יותר בתחום.
מטרת הכתבה להלן היא לספק מידע בסיסי עבור אלו המעוניינים לקיים בעצמם תצפיות-רחוב כדי שיוכלו לעשות זאת בצורה מוצלחת ומהנה.

כיצד מתבצעת תצפית רחוב?

מבחינת התנאים לתצפית אסטרונומית מהווה כל מרכז-מסחרי או איזור עירוני איזור פסול. השמיים מוארים מאד באורות העיר ואיזור הטלסקופ מואר מאד בתאורת רחוב. ואולם, כשלוקחים בחשבון את מטרת התצפית ואת האובייקטים המועדפים קל להבין שאין הפרעה לתנאי התצפית על תצפית רחוב. את הירח וכוכבי-הלכת הבהירים קל מאד לראות וגם אם הדמויות הנראות מבעד לטלסקופ אינן במצב מושלם כמו בתצפית מאיזור בו תנאי התצפית טובים - די בכך כדי להרשים ולסקרן את הציבור הרחב החולף בקרבת אתר התצפית וזו הרי המטרה.

התנאים לקיום תצפית רחוב פשוטים להשגה. יש צורך בטלסקופ אחד לפחות וכן לפחות בשני אנשים - האחד מפעיל את הטלסקופ והשני מסייע בהשגחה על סביבת הטלסקופ הקרובה וכן במתן הסברים לקהל ומענה על שאלות הקהל. כל טלסקופ נוסף מחייב במפעיל צמוד שישגיח עליו ברציפות בכל משך התצפית.

אתר התצפית צריך לקיים את התנאים הבאים:

• האתר מואר דיו כדי לאפשר קשר עין עם סביבת התצפית וכן כדי למנוע סכנת מעידה של עוברים ושבים על פריטי ציוד שונים שאינם נראים טוב בחושך. עם זאת, צריך האתר לאפשר הבחנה סבירה בעצמי השמיים הבהירים ביותר ורצוי שלא יהיו בו אורות ישירים קרובים העשויים לגרום להפרעות לתפקוד הטלסקופ (כתוצאה מהחזרות אור בתוך צינור הטלסקופ).

• באתר תנועה ערה של עוברי אורח וזאת כדי שתהיה אפקטיביות לתצפית - אין טעם להציב את הטלסקופ באיזור בו עוברים מעטים מאד מדי שעה.

• עם זאת, יש להימנע ממצב בו האתר סואן מדי. מצב כזה עלול ליצור תור ממתינים ארוך וליצור עומס רב מדי על מפעילי הטלסקופ. כמו כן קיימת סכנה של היתקלות אנשים בטלסקופ כתוצאה מדוחק באיזור התצפית.

• האתר מרווח דיו כדי לאפשר התקהלות של כ-20 איש באופן שלא יפריע את זרימת הולכי-הרגל או כלי-הרכב התקינה. מבחינה זו כדאי להעדיף מדרחוב, כיכר או מרכז מסחרי בו מדרכה רחבה ולא רחוב בו מדרכה ברוחב "רגיל".

• האתר צריך לאפשר גישה נוחה למפעילי הטלסקופ כדי לאפשר הרכבה ופירוק קלים של ציוד התצפית. מבחינה זו רצוי שתהיה חנייה קרובה לרכב המביא את הטלסקופ כדי להימנע מהצורך בהובלה רגלית ארוכה.

כמו כן ישנם מספר גורמים שיש להתחשב בהם בקביעת מועד התצפית:

• מצב הירח – כאמור, הירח הוא אובייקט מרכזי בתצפית רחוב. טווח הזמן הטוב ביותר לתצפית רחוב הוא זה שבו הירח נראה בשעות נוחות ואינו מלא. הווה אומר: בין 4 ימים לאחר המולד ועד כשבועיים וחצי לאחר המולד. לפני ימים אלה הירח שוקע מוקדם מאד (מייד לאחר החמה) ולאחר מכן זורח מאוחר בלילה – לרוב בשעות בהן יש מעט מאד "קהל פוטנציאלי". ירח מלא אינו אידיאלי לתצפית שכן ניתן להבחין רק במעט פרטים עליו.

• אירועים מיוחדים – התקבצויות של כוכבי-לכת בינם לבין עצמם או בינם לבין הירח, שביטים בהירים, ליקויי ירח וכיוב' – כל אלו מהווים הזדמנויות טובות לתצפית רחוב. כמו כן אפשר לשלב את התצפית עם מעברים בהירים של תחנת החלל הבינלאומית או מופעים בהירים של לוויני-אירידיום.

• מזג אויר – תצפית רחוב אפשר לקיים גם בערב בו יש עננות חלקית ואף אובך. זכרו כי הירח נראה היטב גם באובך קל. עם זאת, עננים צפופים או עבים מדי עשויים להפריע לתצפית בגלל הפסקות ממושכות כאשר האובייקטים מוסתרים. במקרה של סיכוי למזג-אויר "מגבלתי" כדאי מאד לעקוב ברציפות אחר התנאים בשעות שלפני שעת התצפית היעודה ולבטל במידת הצורך.


מהלך-התצפית

עם ההגעה לאתר התצפית המיועד כדאי לסקור אותו ולוודא שאין בו גורמים כלשהם העשויים להפריע לתצפית. כדאי לבדוק שאין צפיפות גדולה מדי של אנשים כתוצאה מאירוע אחר כלשהו,שאין מכשולים או מפגעים שעשויים לסכן את המפעילים, הצופים או ציוד התצפית (עבודות תשתית, ממטרות וכד').

לרוב, עוד בשלב הרכבת הטלסקופ והכנת הציוד מתחילים להתגודד סקרנים סביב המפעילים. חשוב לשים לב בשלב זה שאף אחד לא מתקרב יותר מדי לציוד התצפית.
בעת הרכבת הטלסקופ חשוב, במידת האפשר, לוודא שגובה העינית יהיה מתאים לילדים. קל יותר לאדם מבוגר להתכופף אל העינית מאשר לילד לטפס על כיסא או סולם. ככלל, חשוב להימנע ככל האפשר משימוש בעזרים כלשהם כגון סולמות או כיסאות כדי לצמצם למינימום סכנת נפילה ופציעה.
יש לנקוט משנה זהירות אם יש צורך לפרוס כבלים כלשהם על הרצפה באיזור התצפית. כבלים כאלה (חשמל בעיקר) רצוי שיהיו מוגנים ע"י ארגזי ציוד או כיסאות כדי למנוע אפשרות למעידה של עוברי-אורח.

עם סיום ההכנות אפשר לבקש באדיבות מהנוכחים להסתדר בטור ולהתרחק מעט מהטלסקופ כדי שלצופה יהיה נוח לצפות. כדאי מאד להשגיח שבכל מהלך התצפית יהיה "איזור סטרילי" ברדיוס של כ-2 מטרים לפחות סביב הטלסקופ. באיזור זה יימצאו ציוד התצפית, המפעיל וכן האדם הצופה באותו רגע מבעד לעינית הטלסקופ. ה"תור" עצמו יתחיל במרחק של כמטר אחד לפחות. במצב זה התצפית נוחה יותר וגם בטוחה יותר שכן אין סכנה שמישהו ידחוף אדם אל הטלסקופ או הצופה.
בעת התצפית חשוב מאד שהמפעילים יתנהגו וידברו בצורה מנומסת ובוגרת. תקשורת מנומסת עם המבקרים תגרור יחס רציני ונעים מצידם ותנעים את האוירה. היו סבלניים גם כלפי השאלות שנשמעות מגוחכות ביותר וזיכרו כי רובם המכריע של המבקרים לא שמעו מימיהם את המילה אסטרונומיה!
עם זאת, אל תהססו להיות החלטיים במידה ויש הפרעה כלשהי למהלך התצפית (בני נוער המתנהגים באופן המסכן את ציוד התצפית או מפריע למבקרים האחרים). בכל מקרה של חשש כלשהו לשלמות ציוד התצפית אל תהססו להפסיק מייד את התצפית ולנסות ולהרחיק מהאיזור את המפריעים. בשום מקרה אין להשתמש באלימות מילולית או פיזית!!! ברובם המכריע של המקרים הנ"ל פנייה החלטית, תקיפה וסמכותית תגרום להתרחקותם של בני נוער וילדים משועממים.
במידת האפשר כדאי מאד לדרבן את הצופים ולהכווין אותם כך שיידעו להבחין בפרטים "פיקנטיים" הנראים בטלסקופ. פרטים כגון מכתש אשר קרקעיתו מואפלת אך גבולותיו מוארים על הירח, או ה"עין האדומה" על כוכב הלכת צדק הם דוגמאות לכך. זיכרו שפרטים "מיוחדים" שכאלה מלהיבים ומעוררים סקרנות ורצון לצפות שוב ולהתעניין עוד יותר באובייקטים הנצפים וזו הרי המטרה.

כדאי מאד להביא לתצפית אמצעי עזר כגון מפות ירח ומפות שמיים וכן צילומים של כוכבי-הלכת שאפשר לראות במהלך התצפית. במידה ומספר הממתינים לצפות קטן והעומס נמוך אפשר להקדיש זמן רב יותר ולהדריך את הצופים כיצד להשתמש במפת הירח כדי לאתר פרטים ספציפיים. למטרה זו אפשר גם להיעזר בעינית צלב-מואר ולהשתמש בצלב ל"הצבעה" על פריט-נוף מעניין במיוחד.
אם בתצפית משתתף יותר מטלסקופ אחד כדאי לתאם את הצפייה כך שכל אובייקט ייראה דרך הטלסקופ המתאים לו באופן מירבי. למשל, טלסקופ במפתח קטן יכוון אל הירח בעוד טלסקופ גדול יותר (בעל כושר הפרדה טוב יותר) יכוון אל כוכבי-לכת. עם זאת אפשר ורצוי לגלות גמישות גם לאור בקשות הקהל: באם אנשים סקרנים לראות כיצד נראה אובייקט כלשהו בטלסקופ ספציפי ראוי, אם אין לחץ כבד מדי של מבקרים, לסטות מדרך זו.

כמה המלצות חשובות מבחינת בטיחות:

• בעת הרכבת הטלסקופ חשוב לוודא שהחצובה תקינה ויציבה ושאין סכנה של התהפכות הטלסקופ.

• יש להימנע ככל האפשר משימוש באמצעי עזר כדי להגיע לעינית (סולם, כיסא) מחשש לנפילה. באם ילד קטן רוצה לצפות אך אינו מצליח להגיע לעינית בקשו מהוריו לסייע לו. תוך שאתם מחזיקים את הסולם או הכיסא כדי שלא יתהפך.

• אם יש צורך בפריסת כבלים כלשהם (חשמל לטלסקופים לדוגמא) יש להניחם כך שלא יהוו סכנה לעוברים ושבים בסביבת הטלסקופ. במידת האפשר הניחו על הכבל ארגזי ציוד, כיסאות וכד' כדי למנוע או לצמצם מעבר של אנשים מעליו. בכל מקרה אל תמתחו את הכבל אלא השאירו כבל עודף מגולגל מתחת לטלסקופ כדי שיפחת הסיכוי לנפילה אם נתקלים בו.

• וודאו שכל ציוד התצפית – ארגזים, כיסאות, טלסקופים וכיוב' – מרוכז ושאתם תמיד בקשר עין איתו כדי למנוע מסקרנים (ילדים בעיקר) מלשלוח ידיים סקרניות...

לסיום, ברצוני להזמין את הקוראים לעיין ברשמים ובתמונות מתצפית-רחוב מוצלחת במיוחד שקיימו חברי פורום האסטרונומיה של נענע במרכז הקניות שוסטר שברמת-אביב. רשמים רבים נוספים ניתן למצוא בשימוש בשורת-החיפוש של פורום נענע (צד שמאל למעלה).

אני מקווה שהדברים בכתבה זו ידרבנו עוד חובבי-אסטרונומיה לצאת ולקיים תצפיות רחוב. בסופו של דבר כולנו נרוויח מקהילה גדולה ורחבה יותר של חובבי אסטרונומיה בארץ.
בכל שאלה או הערה אפשר לפנות אלי בדוא"ל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. או בפורום האסטרונומיה של נענע בכתובת: http://forums.nana10.co.il/astro

שמיים צלולים ובהצלחה!
אסף.


הרצאתו של אריה בלומנצוויג

ב-8 בספטמבר 2005 התקיימה באוניברסיטת ת"א הרצאה בנושא תצפיות רחוב על ידי החובב הותיק אריה בלומנצוויג. ניתן לצפות ולהאזין להרצאתו שהוקלטה והועלתה לאתר האוניברסיטה .