כיצד בוחרים טלסקופ - מאמר של ד"ר יגאל פת-אל

לא פעם ולא פעמיים, אנשים שקיבלו מתנה טלסקופ שובר אור פשוט בקוטר 60 מ"מ נבהלו מהמימדים ה"גדולים" של הטלסקופ אותו קיבלו !!! מי יודע כיצד היו מגיבים לו קיבלו דובסוני בקוטר "8 (שלא לדבר על "12).

 

דובסוני VS. שובר אור

 

ברגע שדובסוני עם אורך מוקד קצר יוצא מעט מקולימציה, אפשר בקלות להשוות אותו עם שובר אור מעולה אפילו בחצי הקוטר !!! אסור לשכוח כי חלק נפרד מההנאה בתצפית היא האיכות האופטית של הטלסקופ. ברגע שהאיכות האופטית נפגמת אזי התסכול רב בלי קשר למפתח של הטלסקופ. הסיכוי שזה יקרה באכרומט טוב, או אפוכרומט (ואתם יודעים מה - גם במקסוטוב קסיגריין) שואף לאפס ובכל מקרה קטן יותר מהסיכוי שזה יקרה בדובסוני.

הסיבה היא מתמטית גרידא: אם הגודל (שטח) של דמות הכוכב על מישור המוקד גדל פי 4 בגלל איכות אופטית גרועה או חוסר קולימציה, או שניהם, פירושו של דבר כי כושר איסוף האור שלו השתווה לכושר איסוף של טלסקופ במחצית הקוטר !!! נכון, עובדה זו בולטת ביתר שאת בתצפיות בכוכבים, כוכבי לכת וצבירים למיניהם כיוון שבערפיליות ישנו פיצוי מסוים כל עוד שטח הערפילית גדול מאוד ביחס לגודל דמות של כוכב על מישור המוקד (אגב, תופעה זו גם קשורה לראות - Seeing). לכן, כאשר האופטיקה טובה יותר, סף בהירות השטח המינימלי של טלסקופ במפתח מסוים מתקרבת יותר לערך התיאורטי שלו (ואינה תלויה רק במפתח).

כדי להמחיש ביתר שאת את ה"אבסורד" - לתצפיות שטח טלסקופים בעלי מפתח קטן (ETX90 שהוא הטלסקופ שהשתתף בניסוי) , הראו תוצאות חדות יותר מטלסקופים עדשות "8 ושמידט-קסיגריין עד קוטר "16. הסיבה קשורה בגודל הממוצע של בועות האוויר החם באטמוספירה: הואיל אופייני של בועה כזו הוא 20 ס"מ, כל טלסקופ בקוטר גדול מהגדול האופייני יהיה פחות יעיל כיוון שבקו הראייה יהיו יותר בועות. המסקנות מסתמכות על ניסוי מעבדה בטלסקופים האמורים בו השתתפתי וכן אינן שונות ממסקנות של מומחים אחרים עמם שוחחתי על הנושא. זו הסיבה שהגדלה מירבית לתצפיות שטח אינה תלויה (כמעט) בקוטר הטלסקופ. ללמדכם, שכושר הפרדה מסתמך על נתון אקסוגני - Seeing יותר מאשר קוטר הטלסקופ.
נכון, מפתח הוא דבר מעולה ובתור בעל טלסקופ דובסוני בקוטר "13.1 אני אפילו משוחד. אבל חלק ניכר של התצפיות שלי (ואני מוכן להמר שנסיון התצפית שלי מקביל לנסיון התצפית המצטבר של מרבית חברי הפורום...) עשיתי עם טלסקופ שובר אור בקוטר "6 ומה לעשות, עד עכשיו לא מצאתי טלסקופ שמתחרה בו כאשר משקללים את הכל, ביחוד את גילו המופלג שאף הוא עולה על גילם של מרבית המשתתפים בפורום.
גם במצפה, המדריכים תמיד העדיפו להוציא למרפסת (3 מטר, ללא צורך בבגז` או מכונית) את ה- ETX 90 או השמידט-ניוטוני "8 מאשר את ה- "16 המסורבל.

 

ללמדך שלעיתים, הנוחות - שהיא השיקול הסובייקטיבי ביותר - הופכת להיות השיקול בה' הידיעה.

 

נקודות לסיכום

 

לסיכום, אולי כדי לסגור אחת ולתמיד את הויכוח העקר על איזה טלסקופ טוב יותר ונוח יותר במקבץ השאלות הבאות המראה עד כמה לקוח המבקש לרכוש טלסקופ מרבה להתלבט (האמינו לי, מנסיון ורק מנסיון...):
1. מהו המחיר? לעתים, מוצר יקר אבסולוטית ללא קשר לתקציב.
2. מהו התקציב? אתה מיליונר אבל לא תשקיע יותר מ- 1000 ש"ח כדי שבמרפסת יהיה טלסקופ. לפעמים, גם טלסקופ ברונזה או טלסקופ מספיק גדול ללא עדשות עושה היטב את העבודה...
3. מה אתה מבקש לצפות (כוכבי לכת/כפולים/ערפיליות) שוברי אור ומקסוטובים לכוכבים דובסוניים לערפיליות וגלאקסיות.
4. ניידות. נכון, דובסוני נכנס בבגז` אבל לי יש אופנוע... מאידך, יש לי GMC או בכלל אני גר במצפה בגליל ואני יכול לשים "24 בחצר ושימותו הקנאים.
האם זהו טלסקופ ראשוני או משני (אישית, אני מכיר מישהו עם טלסקופ גדול, "20 שלא נפרד מה- ETX125 שלו בתצפיות) ועוד כמה אנשים שהם בעלי 2 טלסקופים - גדול וקטן (כן, כן יש כאלה גם בארץ).
5. מהם תנאי הראות במקום בו הינך גר ובו תעשה את מירב התצפיות - בעיר - שובר אור טוב או מקסוטוב ארוך מוקד עדיף על דובסוני. חד וחלק. ממילא את רוב הערפיליות והגלקסיות לא רואים מהעיר. מחוץ לעיר - עדיף קוטר גדול ככל האפשר (בכפוף למגבלה 1, 2 ועוד).
האם הינך מבקש לנצל אותו לצרכים נוספים כגון צפרות, צילום, נוף?.במקרה כזה, מצטער, ל- ETX קטנים ודומיהם ולשוברי האור קצרי המוקד אין מתחרים.
6. מה יש לאחרים שמשתתפים אתך בתצפיות קביעות?
7. מה א י ן לאחרים?
8. איזה טלסקופ יש לשכנים במרפסת? (לעתים שיקול קריטי)
9. מה י ש במרפסת?
10. האם אתה מתעצל למצוא גרמי שמים ומניח למחשב לעשות זאת עבורך?
11. האם אתה אוהב לצפות שעות בכוכב לכת או בכוכב משתנה ומעצבן אותך שאין מנוע לטלסקופ?
12. האם אתה מספיק עשיר ורוצה CCD ואז רק שמידט-קסיגריין ממונע ממוחשב, או מפלצות מתוחכמות אחרות באות בחשבון?
13. כמה פעמים אתה במכון כושר (למי שרוכש "6 רפרקטור או שמידט-קסיגריין "10 ומעלה מומלץ לבקר בקביעות במכון כושר כזה או לפחות להביא לתצפיות חבר שכן הולך למכון כושר).
14. ואולי הכי חשוב: מה אומרת האישה? האם היא מוכנה למפלצת שתעמוד בסלון או בטלסקופ שיתחרה איתה על סופי השבוע (גם טלסקופים קטנים מטרידים אותן כיוון שהן חושדות שהמטרה אינה אסטרונומיה דווקא...).
15. פחות חשוב: מה אומר הבעל (ממילא לא משנה לו היכן להירדם - מול הטלוויזיה או בתצפית וטלסקופ קטן יכול להיות לעזר גם אם הוא לא חובב אסטרונומיה. ראה שאלה קודמת...)

 

ובקיצור, אם לסכם לפי אחד המסקנות של Sky and Telescope: הטלסקופ הטוב ביותר הוא זה שאתה משתמש בו הכי הרבה.